رد کردن خواستگارم بخاطر دیگری درسته؟

رد کردن خواستگار
0 140

به پسری علاقه دارم ولی نمی‌دانم او هم به من علاقه دارد یا نه. و بخاطر وی خواستگارهای خودم را رد کردم. آیا کار درستی است؟

مطالبی را در قالب نکات زیر تقدیم می داریم:
۱. به عنوان یک مشاور و روانشناس بالینی، که سال های متمادی به کار مشاوره در زمینه ازدواج می پردازم، این شیوه رفتاری و رد کردن خواستگاران تان را به خاطر عشق و علاقه مبهم و یک طرفه به دیگری را نمی پسندم . آن را با مبانی دینی و روانشناختی مغایر و نادرست می دانم.

۲. تنها، زمانی می توانیم کسی را برای ازدواج خوب و مناسب تشخیص بدهیم که فرد مورد نظر در اکثر معیارها و ملاک های اساسی ازدواج با شما تناسب و همخوانی داشته باشد. صرفاً علاقمندی و عاشق بودن، دلیل بر خوب بودن طرف مقابل و داشتن شرایط همسری و داشتن تناسب با شما نمی گردد. چه بسا ممکن است گاهی عشق و علاقه افراطی باعث شود در وادی عشق گرفتار آیید و با یک جانبه نگری، از دیدن واقعیت های دیگر زندگی محروم بمانید.
در روایت آمده است که علاقه افراطی موجب کوری چشم و کری گوش می‌گردد. تجربه نیز نشان داده است عشق و علاقه ناشی از احساسات و هیجانات باعث شده که بسیاری از عیوب، نقایص و ضعف ها طرف از دید انسان، مخفی و پوشیده مانده، در نتیجه در کسب موفقیت در این امر مهم و حیاتی ازدواج، نقش منفی بازی کرده، بلکه به جای موفقیت، شکست را نصیب فرد کرده است.
طبیعی است پس از فروکش شدن شور و التهاب عشق، آرام آرام عقل خفته بیدار شده و به تدریج بیدادگری‌ها آغاز می‌گردد. در ضرب المثل‌ها آمده است: تب تند زود می‌رود. بنگرید و ببینید که آیا علاقه شما این گونه است یا نه؟

۳. از آن جا که در سن ازدواج قرار دارید، توصیه ما به شما این است که اولاً ملاک ها و معیارهای اساسی و صحیح ازدواج را در نظر بگیرید. در باره معیارهای ازدواج و شرایط همسر ایده‏ آل شناخت کافی پیدا کنید. بدین منظور می‌‏توانید از راهنمایی‏های افراد با تجربه و خبره و مشاوران مورد اعتماد و یا از کتاب‏های زیر کمک بگیرید:
– جوانان و انتخاب همسر. پدیدآورنده: علی اکبر مظاهری
– همسر گزینی در بیست گام. پدیدآورنده: محمود یزدانی
– مشاوره قبل از ازدواج. پدیدآورنده: سیدمهدی حسینی. ناشر: آوای نور
– راهنمای ازدواج: آنچه یک پسر و دختر درباره انتخاب همسر باید بدانند. پدیدآورنده: امیر ملک محمودی الیگودرزی. ناشر: میراث ماندگار

دوم: ملاک ها و معیارها اساسی ازدواج را در فرد مورد نظر تطبیق دهید. ببینید چقدر با شما در زمینه های مختلف تناسب دارد. سعی کنید، بر اساس اطلاعات دقیق، به شناخت کافی و صحیحی از فردِ مورد نظر دست یابید . دقّت را فراموش نکنید. مبادا عشق چشم اندیشه‏‌تان را کور سازد و شما را از تحقیق کامل و همه جانبه در باره وی باز دارد. با این کار می توانید بفهمید که آیا فرد مورد نظر به دردتان می خورد یا نه؟ اگر نخورد و یا به شما علاقه نداشت، راحت با این مسئله کنار بیایید و او را فراموش کنید. بدانید که عشق یک طرفه دردی را دوا نمی کند و مفید ازدواج نمی باشد.
سوم: اگر پس از بررسی‏ها و مشورت‏های لازم، فرد مورد علاقه را فردی صالح و مناسب تشخیص دادید و او با شما همخوانی و تناسب لازم و کافی داشت، بهترین راه آن است که قبل از ابراز علاقه به وی، از طریق واسطه‌‏ای مورد اعتماد، خود را به او معرفی کنید . نظر طرف مقابل را درباره خویش و ازدواج با شما، به نحوی که او متوجه نشود واسطه را فرستاده اید، جویا شوید؛ حال در صورتی که او نیز واقعاً به ازدواج با شما تمایل و علاقه داشت، باز از طریق واسطه به او پیشنهاد کنید که به طور رسمی و از طریق خانواده از شما خواستگاری کند تا ان شاء اللّه هر چه زودتر با توافق شما و وی و خانواده‏های دو طرف مقدمات ازدواج فراهم گردد.

۴. نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشت، پیشگیری از به وجود آمدن علاقه افراطی و عشق یک طرفه و یا دو طرفه ای که بر مبنای درستی پایه ریزی نشده است، می باشد. چرا که بر اساس نتایج تحقیقات روانشناختی، هر گونه علاقه افراطی و علاقه های یک طرفه، به هیچ وجه امر مطلوبی قلمداد نمی‌گردد. ممکن است از خلأهای کوچک و بزرگ شخصیتی در درون فرد حکایت داشته باشد. هر فرد افسرده دلی می‌تواند عاشق فرد دیگر گردد و سال‌ها در فکر وصال معشوق روزها به شب برساند. عزت نفس پایین، عدم استقلال روانی و انضباط فکری- رفتاری و همچنین عدم دوراندیشی و همه جانبه‌نگری، نقاط تاریک در پرونده شخصیتی فرد محسوب می‌گردد. در این صورت فرد باید قبل از اینکه به ازدواج بیندیشد، باید با مراجعه به متخصصان امر، در پی درمان برخی آشفتگی های روانی خود و نیز تعدیل عشق خود بر بیاید.

۵. امیدواریم که علاقه شما به آن پسر از این سنخ نباشد. در غیر این صورت، باید ابتدا در فکر درمان خود باشید.

۶. بدانید که اگر وی اولین فردی است که به وی علاقه مند هستید و دارای شخصیت ایده آل شما است، تنها و آخرین فرد روی زمین نیست که می تواند شما را خوشبخت کند، بلکه چه بسا بهتر از وی نیز یافت خواهد شد. تازه از کجا معلوم که وی نیز به شما علاقه مند گردد و از کجا معلوم که وی به فرد دیگری غیر از شما دل بسته باشد؟ هر چند می توانید به عنوان یک گزینه روی او حساب باز کنید ،نه تنها گزینه یا اولین و آخرین گزینه! بنابراین توصیه می شود که در صورت داشتن خواستگار بهتر و دارای شرایط ایده آل تر او را بپذیرید و رد نکنید.

۷. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، جلوگیری از هر گونه ارتباط و نیز ابراز علاقه و محبت به آن پسر می باشد، چون هر گونه ارتباط و اظهار علاقه و محبت از سوی دختر، علاوه بر این که از لحاظ شرعی و روانشناختی خالی از اشکال نیست، باعث تجسّم بخشیدن به ذلّت و زبونی خود و بی شخصیّت جلوه دادن خویش است. چون زن مجذوب است، نه جاذب، محبوب و معشوق است، نه عاشق و طالب. یعنی اصلاً ساختار وجود دختر به گونه‌‏ای است که دیگران را به سوی خود جذب می‏کند و آن ها به سوی او گرایش می‏یابند.

منبع: شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.