برای فراموش کردن کسی که قبلها با او ارتباط عاطفی داشتیم چه باید بکنیم ؟

روابط دختر و پسر
0 15

چند سالی با پسری دوست و به ایشان علاقمند بودم اما مدتی پیش ازدواج کردند و هر چه می‌خواهم فراموشش کنم نمی شود

روابط دختر و پسر از نظر شرعی و روان شناختی پر از اشکال است. در اینجا با توجه به تجارب نسبتا بالا در این زمینه خدمت شما عرض می‌شود که دختر پسری که با هم دوست هستند در صورت ازدواج به دلیل شروع این ازدواج با دوستی، با سوءظن و وسواس فکری نسبت به همسرشان مواجه هستند که در مردها بیشتر دید می شود. از طرفی به دلیل مخفی شدن شخصیت اصلی در پشت احساسات و بی اعتنایی به تحقیقات محلی و اکتفا به همین رابطه و از طرفی نادیده گرفتن تفاوت های شخصیتی و فرهنگی و خانوادگی و… در آیام دوستی و آشکار شدن تمام این موضوعات بعد از کاهش احساسات اولیه و فعال شدن عقل و منطق یعنی یک یا دو سال بعد از زندگی مشترک، دچار آسیب های زیادی در روابط زناشویی می شوند. از طرفی اگر این رابطه به دوستی ختم نشود یک شوک و ضربه عاطفی به دو طرف وارد شده؛ که این شوک را در سطح بالایی متوجه دختر به دلیل ویژگی های روان شناختی تجربه می‌کند پس کجای این رابطه پاک است؟ اما در مورد شما بهتر بود علت ازدواج طرف مقابل با فرد دیگر با توجه به رابطه چندین ساله خود را می فرمودید. گرچه در ایام دوستی هیچ ضمانتی برای ماندگاری طرف مقابل وجود ندارد. ولی مثلا اگر شما بعد مدتی زمانی که ایشان هنوز داغ رابطه با شما بود درخواست می کردید که با فراهم کردن شرایط به خواستگاری رسمی شما اقدام کند، به هیچ وجه دچار مشکل نمی شدید. ولی در آن موقعیت به دلیل نبود هیچ ضمانت قانونی، اخلاقی و شرعی اقدام به قطع و ازدواج با فردی دیگر می شود.

به هر حال برای فراموش کردن ایشان راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:
۱- سعی کنید در بیرون هیچ آثاری از ایشان را جلوی دید خود نداشته باشید؛ مانند عکس شماره تلفن و یادگاری های و… و آنها را محو کنید.
۲- افرادی که در وضعیت شما قرار دارند به هیچ وجه نقاط منفی و بدی ها و آسیب هایی که از طرف مقابل متحمل شدن را نمی بینند و به همین دلیل علاقه و وابستگی آنها ثابت می ماند. شما با تهیه لیستی از نقاط منفی ایشان که شامل دروغ ها و عدم پایبندی و تعهد به عشق و علاقه و مشکلاتی که الان و بعد از ازدواج با ایشان برای شما ایجاد خواهد کرد را بنویسید و هر روز مرور کنید تا نگرشتان نسبت به ایشان منطقی تر شده و احساس ناراحتی و یا به عبارتی تنفر از ایشان ایجاد شود.
۳- درباره امتیازات این جدایی و خوبی های جدا شدن از ایشان نیز با خود فکر کنید و سعی کنید با خوشحالی از اینکه با ایشان ازدواج نکرده اید مطالبی را یاد داشت کنید.
۴ – در حال حاضر به هیچ وجه اقدام به ازدواج نکنید؛ زیرا ممکن است انگیزه انتقام جویی و یا با هدف بهتر شدن وضعیت روحیتان و نه با هدف عشق و علاقه منطقی این ازدواج صورت بگیرد پس سعی کنید حداقل دوماه با انجام این تکنیک ها افکار و تصاویر مربوط به ایشان را از ذهنتان پاک کنید به حدی که اصلا تصویر ذهنی ایشان را به خاطر نیاورید و بعد هم حتما با یک مشاوره برای کمک به یک ازدواج عاقلانه کمک بگیرید.
۵- سعی کنید بدون خود سرزنشی و مقایسه نقاط مثبت و خوبی های خودتان را فراموش نکنید و با نوشتن و مرور و نادیده و بی ارزش نکردن آنها به آینده خوشبین و امیدوار باشید.
۶- انجام کارهایی مانند ورزش های دست جمعی، تعاملات اجتماعی، سرگرمی و تفریح و پرهیز از تنهایی بسیار مفید هستند و شما حتما گزارش از حال قبل و بعد از این تکنیک را باید با دقت ارسال فرمایید.

۷- ساعات و لحظاتی که شما ارتباط داشته اید بسیار وسوسه برانگیز خواهند بود؛ مانند معتادی که ترک کرده مکان و زمان های مصرف در روزهای اولیه وسوسه انگیز بوده و ممکن است رفتاری مانند عصبانی شدن و تحریک پذیری و یا رفتن به طرف مصرف زیاد باشد. بنابراین شما نیز باید با تغییر موقعیت فیزیکی و سر گرم شدن به یک کاری که عمدا در این ساعات در نظر خواهید گرفت و با آرام سازی ذهنی سعی می کنید با این وسوسه ها مبارزه کنید.
۸- هنگام هجوم افکار و تصاویر ایشان در ذهن بدون پرورش و فکر کردن مکان را ترک کرده و یا توجه و تمرکزتان را به چیزی جلب می کنید مثلا با قطع کردن افکار مشغول گفتگو با یک فردی می شوید، باعجله از آن مکان را ترک می کنید، با روشن کردن تلویزیون سعی در تمرکز دیداری و شنیداری نسبت به نوع برنامه و حتی نوع لباس های مجریان و بازیگران و اسامی آنها می شوید.
۹- با افکار منفی و مأیوس کننده مبارزه کنید و پیش بینی منفی نسبت به آینده نداشته باشید.
۱۰ – شاید هفته اول به دلیل درگیر شدن با افکار اتوماتیک دچار نوعی استرس شوید ولی به مرور زمان افکاری که عادت داشتند همیشه و همه جا بدون اراده شما وارد ذهنتان شوند و حالتان را بگیرند با تکنیک های شما از اتوماتیک خارج شده و افکار جدید جایگزین می شود و در هفته های دوم و سوم افکارتان یک دست شده و تعارضی احساس نخواهید کرد.

منبع : شهر سوال

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.